Săptămâna Educaţiei Globale: Împreună pentru pace

În perioada 14-18 noiembrie 2016, la Liceul Teologic "Fericitul Ieremia" s-a marcat Săptămâna Educaţiei Globale, tema din acest an fiind "Împreună pentru Pace!".

Proiectul a fost coordonat de prof. Blidaru Mihaela-Maria şi prof. Hugeanu Anamaria, cu participarea celorlalţi profesori şi implicarea tuturor elevilor şcolii.

Săptămâna s-a deschis în mod oficial în ziua de luni, 14 noiembrie, printr-o activitate de prezentare a programului şi a scopurilor proiectului.

De-a lungul celor câteva zile, elevii liceului, coordonaţi de profesori, au participat la o serie de activităţi, dezbateri şi activităţi artistice care au avut menirea de a cunoaşte diferitele accepţiuni ale conceptului de pace şi dezvoltarea unor atitudini pozitive cu privire la inter-relaţionarea dintre oameni, mai ales în contextul unei lumi măcinate de conflicte interne şi internaţionale.