"Școala Altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!"

În săptămâna 21-25 noiembrie 2016, la Liceul Teologic "Fericitul Ieremia" s-a desfăşurat programul naţional "Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun".

Primele trei zile ale acestei perioade s-au axat pe desfăşurarea de activităţi care au vizat diferite domenii de educaţie: educaţie pentru dezvoltare personală, educaţie prin sport, educaţie inter şi multi culturală, educaţie ecologică, educaţie pentru sănătate şi pentru dezvoltare comunitară.

Joi, 24 noiembrie, elevii şi profesorii liceului, precum şi alţi invitaţi, au avut ocazia de a le ura în mod oficial "Bun venit!" elevilor de clasa a IX-a în cadrul obişnuitului Bal al bobocilor, coordonat de prof. Anamaria Hugeanu (diriginte clasa a IX-a A) şi prof. Dănuţ Ursache (diriginte clasa a IX-a B). Pe lângă momentele artistice prezentate de elevii claselor mai mari, boboceii şi-au demonstrat talentele, spre deliciul publicului, iar în urma evaluării juriului au fost desemnaţi Miss şi Mister Boboc 2016 elevii Ciorbă Vlăduţ-Andrei (clasa a IX-a A) şi Camil Cristina-Ştefania (clasa a IX-a B).

Ultima zi din Săptămâna Şcoala Altfel a fost rezervată activităţilor spirituale. În acest sens, pr. Marcelin Chelaru, paroh de Ştefan cel Mare a răspuns invitaţiei noastre de a ne face o sinteză a Anului Jubiliar al Milostivirii precum şi o prezentare a Timpului Adventului, după care elevii au participat, în capela liceului, la recitarea Sfântului Rozariu şi la celebrarea Sfintei Liturghii.